20-minutowa przerwa na świeżym powietrzu jest dobrym lekarstwem na stres.
Dawka 20 minut sam na sam z przyrodą może być dobrym lekarstwem na stres. Osiągniesz jeszcze lepszy efekt, jeśli przeznaczysz na to pół godziny. Spędzając co najmniej 20 minut dziennie na spacerze lub siedzeniu w miejscu, które według ciebie jest w kontakcie z naturą, zmniejszysz poziom hormonu stresu w twoim ciele. Jest to zgodne z badaniem opublikowanym we Frontiers in Psychology w kwietniu 2019 roku.
Zmierzono poziom kortyzolu w ślinie.
Uczestnikami było 36 mieszkańców miast, którzy przez okres ośmiu tygodni zostali poproszeni o wyszukiwanie doświadczeń przyrodniczych przez co najmniej dziesięć minut, co najmniej trzy razy w tygodniu. Poziom kortyzolu mierzono za pomocą próbek śliny pobranych przed i po czterech z tych wycieczek.
Od dawna wiadomo, że spędzanie czasu na łonie natury zmniejsza stres, ale do tej pory nie było jasne, ile wystarczy, jak często należy stosować ten lek i jakie doświadczenia natury są korzystne.
Wyniki badania pokazują, że 20 minut wystarczyło, aby znacznie obniżyć poziom kortyzolu (kortyzol jest hormonem stresu). Ale jeśli spędziłeś trochę więcej czasu tj. 20 do 30 minut, dałoby to jeszcze lepszy efekt. Jeśli spędziłeś więcej niż pół godziny w przyrodzie, miało to dodatkowy efekt redukujący stres, ale ten efekt pojawił się w niższym tempie.
Nie wolno ćwiczyć ani korzystać z telefonu.
Taki lek może być rozsądnym sposobem na zmniejszenie negatywnego wpływu codziennych obowiązków, stresu w pracy itp.
Istnieją pewne ograniczenia dotyczące tego, co uczestnicy badania mogą robić podczas tych wycieczek na łono natury. Były to czynniki powodujące stres. Między innymi uczestnicy musieli wyjść na zewnątrz na światło dzienne. Nie wolno im było ćwiczyć, nie mogli korzystać z mediów społecznościowych, internetu ani rozmawiać przez telefon. Nie rozmawiali z nikim ani nic nie czytali.
Natura jako lekarstwo.
Od samego początku wiadomo, że spędzanie czasu na łonie natury oferuje ogromne korzyści – w tym zdrowie i lepsze samopoczucie. Pracownicy służby zdrowia zaczęli przepisywać przyrodę jako lek w niektórych krajach: motywują pacjentów do zrobienia sobie przerwy w codziennym biegu i spędzenie, chociaż chwili z przyrodą.
Naukowcy zauważyli wyraźną potrzebę badań, które określą, w jaki sposób takie leczenie może mieć najlepszy wpływ na zdrowie psychiczne.
Potrzeba więcej badań
Podsumowując, autorzy badania stwierdzili, że potrzeba więcej badań w tej dziedzinie, aby uzyskać solidniejszą podstawę do przepisywania naturalnych doświadczeń jako leczenia. Jednym z wyzwań jest potrzeba dużej i zróżnicowanej grupy uczestników, ponieważ produkcja hormonów stresu zmienia się wraz z wiekiem, czynnikami społecznoekonomicznymi i stylem życia.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.