Dlaczego wykupienie VPN jest ważne i opłacalne?
Kwestia bezpieczeństwa w sieci od czasu do czasu powraca do debaty publicznej, ale ludzie zazwyczaj potrzebują wstrząsu i bycia osobiście dotkniętym przez cyberprzestępstwo, by zadbać o zabezpieczenie swojego komputera. Warto pokierować się zatem zasadą, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i rozważyć, czy i dlaczego VPN uznawany jest za jedną z najlepszych form zabezpieczenia swojej aktywności w sieci.
Aby odpowiedzieć na to pytanie w możliwie najbardziej precyzyjny z możliwych sposobów, należy najpierw rzetelnie przyjrzeć się temu, czym właściwie jest VPN i jak wpływa na zabezpieczenie naszej aktywności w internecie. Za tym, poniekąd tajemniczym, skrótem kryje się Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna w naszym języku. Tego typu określenie nie rozwiewa wszystkich wątpliwości, ale z całą pewnością może nakierowywać na prawdziwą naturę VPN.
Sieć prywatna kojarzy się nam z zamierzchłymi czasami, kiedy komputery trzeba było ze sobą złączać przy pomocy fizycznie istniejącego kabla, by móc wymieniać sprawnie pliki między urządzeniami lub chociażby pograć w grę komputerową. Czy jednak przełożenie takiego fizycznego połączenia na świat wirtualny jest w ogóle możliwe? To nie jest pytanie, na które można odpowiedzieć jednoznacznie. Jest możliwe, ale nie do końca. VPN zapewnia nam bowiem zabezpieczenie połączenia z internetem w najdoskonalszym możliwym stopniu i dzięki temu w zasadzie zbliża nas pod względem bezpieczeństwa do tamtej sytuacji sprzed lat, kiedy komputery faktycznie były połączone kablem i jeśli ktoś chciał uzyskać do takiego połączenia dostęp, to musiał podpiąć swój własny kabel, co naturalnie nie mogło przejść niezauważone i mogła to zrobić jedynie osoba zaufana.
VPN działa w bardzo określony i w zasadzie łatwy do przyswojenia sposób, który z całą pewnością może się wydać intuicyjny i po prostu bardzo przydatny. Usługa wirtualnej sieci prywatnej jest w praktyce czymś w rodzaju pośrednika w nawiązywaniu połączenia internetowego ze stroną, którą jesteśmy zainteresowani. Należy tutaj nadmienić, że standardowe połączenie polega na wysłaniu zapytania z naszego urządzenia na serwer strony, po którym serwer odsyła odpowiedź, czyli to, co wyświetla nam się na ekranie po wpisaniu i zatwierdzeniu adresu strony. W tej specyficznej relacji w formie podstawowej istnieją zatem tylko dwa podmioty – ewentualnie jeszcze haker, który niezabezpieczone połączenie będzie mógł dosyć wygodnie podejrzeć.
VPN dodaje oficjalny i prawowity trzeci podmiot, którego rolą się przechwycenie zapytania wysłanego z naszego urządzenia, zaszyfrowanie go i odesłanie w miejsce przeznaczenia. Co daje tak prozaiczna i prosta czynność? Przede wszystkim zapewnia nam niemal doskonałą anonimowość, bo kiedy właściciel serwera chciałby się dowiedzieć czegoś na temat naszego komputera, będzie dysponował jedynie adresem IP serwera VPN. Bardziej istotne są jednak zabezpieczenia, które są dokonywane w standardzie AES-256, przyjętym między innymi przez armię Stanów Zjednoczonych – to chyba oczywiste, że armia nie zabezpieczałaby się w taki sposób i nie udostępniałaby takiej metody pospolitym ludziom, gdyby nie miała przesłanek do tego, by wierzyć, że szyfrowanie przy pomocy takiego kodu jest po prostu nie do złamania. VPN doskonale zabezpiecza zatem naszą aktywność w internecie i zapewnia nam anonimowość.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.