Holter ciśnieniowy do ambulatoryjnego monitorowania ciśnienia krwi
Diagnozowanie i badanie pacjentów z nadciśnieniem nie należy do łatwych zadań. Wpływa na to kilka rzeczy, choć najważniejsze dotyczą: specyfiki badania i wpływu czynników zewnętrznych na wyniki pomiarów dokonywanych w przychodni. Łatwo jest bowiem zaburzyć ocenę stanu pacjenta nie rozróżniając sytuacji wymagających leczenia od “syndromu białego fartucha”. 24 godzinne profile ciśnienia krwi są o wiele bardziej wiarygodne niż izolowane pomiary ciśnienia dokonywane w przychodni. Dlatego właśnie współczesne monitory takie jak holter ciśnieniowy, są bardzo dobrym rozwiązaniem dla pacjentów.
Holter ciśnieniowy – na czym polega jego praca?
Monitorowanie ciśnienia krwi w ten sposób ma na celu stwierdzenie lub wykluczenie nadciśnienia. Ambulatoryjne monitorowanie ciśnienia krwi polega na pomiarze ciśnienia krwi w czasie normalnego dnia – gdy pacjent wykonuje codzienne czynności. To ciągły pomiar z 24 godzin. Holter ciśnieniowy zostaje przymocowany do paska wokół talii i połączony z mankietem wokół ramienia. Mały rozmiar urządzenia nie zaburza normalnego codziennego funkcjonowania, można z nim spać.
Holter jest mocowany w placówce medycznej. Zamocowane urządzenie dokonuje pomiarów ciśnienia co 15-30 minut w ciągu dnia i rzadziej, bo co 30 minut, w nocy. Mankiet należy mieć na sobie przez cały czas, natomiast urządzenie trzyma się w pobliżu – w czasie snu pod poduszką lub obok, na łóżku.
Ważne jest, aby w czasie pracy urządzenia pacjent nie zmieniał normalnej rutyny. To umożliwi dokładniejszy obraz zmian ciśnienia krwi w różnych fazach codziennej aktywności. Urządzenie nie toleruje wilgotnych warunków, dlatego należy unikać jego kontaktu z wodą.
Holter ciśnieniowy pozwala na 24 godzinny pomiar ciśnienia krwi pokazując:
- Czy dotychczasowe badania są wiarygodne, a nie są jedynie efektem stresu wynikającego z sytuacji – pomiary ciśnienia krwi wykonane przez lekarza w przychodni są średnio o 9/7 mm Hg (ciśnienie skurczowe/rozkurczowe) wyższe niż w odczytach uzyskanych dzięki holterowi.
- Normalne wahania ciśnienia krwi wynikające z codziennych sytuacji, ponieważ badanie wymaga wielu pomiarów w przeciwieństwie do jednego pomiaru dokonanego podczas jednorazowej wizyty u lekarza.
- Czy pacjent nie cierpi na tzw. nadciśnienie maskowane (wówczas odczyt ciśnienia krwi jest prawidłowy w klinice, ale wysoki podczas normalnej aktywności). Jeśli wysokie ciśnienie krwi się utrzymuje, nazywa się je nadciśnieniem trwałym. Jest to szczególnie warte sprawdzenia ponieważ wiążę się z wyższym ryzykiem chorób serca, jego ataków, a także uszkodzeniem nerek.
- Jak działają przepisane leki, co pozwala zweryfikować wpływ leków na kontrolowanie ciśnienia krwi w ciągu dnia.
- Czy ciśnienie krwi wzrasta w nocy lub podczas snu – zjawisko takie może wymagać dostosowania schematu leczenia.
- Czy nie ma ryzyka zawału serca lub udaru.
W jakich przypadkach warto stosować holter ciśnieniowy?
Jest szereg sytuacji, w którym urządzenie się sprawdza:
- monitorowanie nadciśnienia,
- wahające się nadciśnienie,
- nadciśnienie oporne na leczenie,
- monitorowanie zmiany leków na nadciśnienie,
- sprawdzenie przyczyn niedociśnienia i/lub omdleń (wykluczenie bądź potwierdzenie problemów z ciśnieniem),
- nadzór nad kobietą ciężarną z nadciśnieniem.
Holter ciśnieniowy – zasada działania
Holter ciśnieniowy ma możliwość przechowywania odczytów pomiaru ciśnienia. Następnie po odłączeniu są one analizowane. Gdy odczyt ma zostać wykonany, urządzenie wydaje ostrzegawczy sygnał dźwiękowy.
Pacjent powinien wykonać wtedy kilka rzeczy:
- sprawdzić, czy rurka mankietu nie jest zagięta lub wygięta,
- usiąść (jeśli to możliwe),
- przytrzymać mankiet na wysokości serca,
- powstrzymać się przed poruszaniem mankietem,
- wstrzymać się od mówienia,
- zanotować jaką aktywność wykonywał w czasie odczytu.
Należy również zapisywać czas kładzenia się do łóżka, budzenia się oraz czas przyjmowania leków. Ważne są też odczucia towarzyszące pomiarowi jak stres, zdenerwowanie, podekscytowanie. Wszystko to może mieć wpływ na wynik pomiaru.
Interesuje Cię holter ciśnieniowy lub inne badania, które możesz wykonać w centrum kardiologii? Odwiedź fanpage https://www.facebook.com/CentrumKardiologii i dowiedz się więcej!
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.