Jak wybrać pompę głębinową do swojej studni?

Jeśli mieszkasz poza miastem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój dom nie będzie miał możliwości podłączenia do wodociągowej sieci miejskiej. W takiej sytuacji warto zainwestować we własny system czerpania wody i wyposażyć działkę w studnię. Sercem każdej takiej instalacji jest pompa głębinowa przeznaczona do czerpania czystej wody pitnej z wierconych ujęć głębinowych, ze studni kręgowych, a także ze zbiorników wolnostojących.
Pompy głębinowe – kiedy należy ją zainstalować?
Urządzenia te są skonstruowane w taki sposób, aby można je było stosować w studniach, gdzie lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów pod powierzchnią ziemi. W takim wypadku zastosowanie innego rodzaju pompy jest po prostu niemożliwe. Co więcej w studniach kręgowych oraz w zbiornikach należy dodatkowo zastosować rurę osłonową.
Pompa głębinowa – parametry, na które warto zwrócić uwagę
Co warto wziąć pod uwagę dokonując zakupu pompy głębinowej? Istnieje kilka czynników, które wpływają na pracę takiego urządzenia. Jednym z najważniejszych są materiały produkcyjne. Pompa głębinowa musi być bardzo odporna na pracę w środowisku wodnym. Nic zatem dziwnego, że używane w produkcji materiały mają niemal tak duże znaczenie jak, coraz częściej stosowane, nowoczesne technologie w silnikach oraz elementach hydraulicznych.
Wybierając pompę, która w założeniu ma spełnić wszystkie Twoje wymagania, weź pod uwagę parametry przystosowane do warunków na działce oraz wymagań stawianych przez instalację. Znając szacunkowe zapotrzebowanie na wodę, trzeba też pamiętać o ciśnieniu, z jakim będzie ona wypływać z punktów czerpalnych. Do prawidłowego określenia tego parametru należy określić kilka aspektów, tj.
- głębokość lustra warstwy wodonośnej
- odległość studni od domu,
- wysokość domu,
- średnica rurociągu,
- rodzaj armatury, w którą wyposażona została nieruchomość.
Co więcej, wybierając pompę głębinową dokładnie przeanalizuj warunki gruntowo-wodne występujące na obszarze nieruchomości, takie jak głębokość warstwy wodonośnej oraz obecność piasku w ziemi. Nie bez znaczenia jest również wielkość pompy głębinowej. Musi być odpowiednio mniejsza od średnicy Twojej studni.
Gdzie znajduje zastosowanie pompa głębinowa?
Na rynku znajduje się niezwykle szerokie spektrum pomp głębinowych. Mogą to być urządzenia niewielkie, świetnie dostosowane do wymagań małych domków jednorodzinnych, ale także pompy głębinowe o dużych gabarytach dedykowane głównie dla rolnictwa oraz zastosowań przemysłowych. Standardowa pompa głębinowa znajdzie zastosowanie we wszystkich systemach wodociągowych, w których niezbędne jest tłoczenie i podwyższanie ciśnienia cieczy w różnorodnych procesach technologicznych oraz podczas pracy w instalacjach do nawadniania.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.