Ogniwa 18650 – jakie wybrać?
Ogniwa 18650 to inaczej akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), które posiadają charakterystyczną budowę oraz właściwości. Ich poprzednikami były ogniwa niklowo – kadmowe (NiCd) oraz ogniwa niklowo – wodorkowe (NiMH). Zarówno pierwsze jak i drugie po pojawieniu się akumulatorów litowo – jonowych (Li-Ion) znacząco straciły na popularności, a osoby zainteresowane coraz częściej wybierają ogniwa 18650.
Co oznacza ciąg cyfr 18650?
18650 jest oznaczeniem ogniwa litowo – jonowego (Li-Ion), które określa wymiary akumulatora. Ogniwa posiadają cylindryczny kształt, a więc swoją budową przypominają każdemu znane baterie AA, które nazywane są „paluszkami”. Aby rozszyfrować rozmiar ogniwa należy oznaczenie 18650 podzielić na dwie części:
– dwie pierwsze cyfry, a więc 18 odnoszą się do średnicy, przy czym wartość wyrażona jest w milimetrach (18mm)
– trzy ostatnie cyfry, a więc 650 to długość ogniwa. W tym przypadku wymiar należy odczytywać jako 65,0mm.
Różnice między bateriami AA, a ogniwami 18650
Pierwszą różnicą między bateriami AA, a ogniwami 18650 są ich wymiary. Zarówno baterie jak i ogniwa mają ten sam kształt, jednak baterie są mniejsze, a ich wielkość to 14mm średnicy oraz 50mm długości.
Najważniejszą różnicą jest jednak fakt, że ogniwa to akumulatory, a więc po ich rozładowaniu istnieje możliwość ponownego naładowania. Baterie dostępne na rynku występują w wersji jednorazowej, a więc po rozładowaniu musimy wymienić je na nowe.
Charakterystyka ogniw 18650
Pojemność ogniwa 18650 to zdecydowanie najważniejszy parametr, na który warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Zasadą jest, że im większa pojemność danego akumulatora, tym więcej energii będzie mogło wykorzystać urządzenie, które jest nim zasilane. Większość ogniw 18650 posiada pojemność w przedziale między 2500 a 3500 miliamperogodzin [mAh], jednak maksymalna pojemność to 4000 mAh. Na rynku dostępnych jest wiele modeli akumulatorów litowo-jonowych, które różnią się nie tylko pojemnością, ale również maksymalnym napięciem, czy też cyklem ładowania oraz rozładowania, a więc tak zwaną żywotnością. Większość producentów zaleca, aby nie rozładowywać ogniw do samego końca, a także przy ładowaniu zwracać uwagę, aby nie przekraczać zalecanej pojemności.
Kolejnym parametrem jest wcześniej wspomniane napięcie, które określa się w woltach [V]. Wartość parametru dla naładowanego oraz nie posiadającego usterek i wad ogniwa wynosi w granicach 3,7V. W przypadku starszego ogniwa wartość może być niższa i wynosić około 3,6V. Sprawdzając napięcie ogniwa 18650 zaraz po odłączeniu ładowarki, może okazać się ono aż o 0,5V większe od wcześniej podanych wartości, a więc odpowiednio wynosić będzie 4,2V oraz 4,1V. Nie należy jednak traktować tych wartości jako rzeczywiste napięcie, gdyż wszelkie procesy, które zachodzą wewnątrz ogniwa z pewnością spowodują samoistny spadek wartości w bardzo krótkim czasie do wartości 3,7V lub 3,6V.
Kolejną cechą charakterystyczną dla każdego akumulatora jest jego prąd rozładowania, co oznacza, że ogniwa posiadają maksymalne wartości prądu, który umożliwia ich rozładowywanie. Przekroczenie parametrów zalecanych przez producenta może skutkować przegrzaniem, a w konsekwencji stałym uszkodzeniem, niezależnie od tego jak długo pobiera się prąd o bardzo wysokim natężeniu.
Wybierając ogniwo warto zwrócić uwagę na szereg parametrów zarówno akumulatora jak i urządzenia, które chcemy zasilać. Dobór odpowiedniego ogniwa z pewnością pozwoli na jego długie i sprawne użytkowanie. Przykładem mogą być e-papierosy, do których wymagane są ogniwa o specjalnej budowie, gdyż do odpowiedniego działania urządzenia potrzebny jest prąd o bardzo wysokim natężeniu. W tym przypadku najczęściej stosuje się akumulatory litowo – polimerowe (LiPoly).
Sprawdź ofertę ogniw 18650: https://prestigebattery.pl/kategoria/18650/
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.