Prawdziwa szkocka whisky — w czym tkwi jej fenomen? Możesz się zdziwić!
Pomimo tego, że whisky produkuje się dziś w wielu różnych krajach, to szkockie wersje cieszą się dziś największą rzeszą fanów. Szkockie przedstawiają różnorodne profile smakowe, w których każdy, nawet najbardziej wybredny koneser znajdzie coś dla siebie. Czym charakteryzuje się szkocka?
Czym się różni szkocka od whisky?
Szkocka to z definicji whisky zbożowa lub słodowa, którą produkuje się w Szkocji według ściśle ustalonych norm, które opisane są w dokumentach prawnych. Na przykład, wszystkie szkockie whisky muszą dojrzewać w beczkach wykonanych z dębu przez okres minimum trzech lat, a informacja o wieku konkretnego trunku na etykiecie butelki musi zgadzać się z wiekiem najmłodszej whisky, której użyto do wytworzenia napoju.
Profil smakowy szkockiej whisky zależy od regionu: Islay wyróżniają smaki torfowe, mocno dymne, z kolei w okolicach Speyside znajdziemy przede wszystkim propozycje dość słodkie, deserowe. Pierwsza wzmianka dotycząca tego rodzaju alkoholu pojawiła się już 1500 lat temu, a jego współczesna produkcja wciąż opiera się na tradycyjnych metodach.
Szkocka whisky to popularny trunek
Z czego jest szkocka whisky?
Whisky szkocka dzieli się na kilka różnych rodzajów: blended malt, single malt, single grain oraz typu blended grain. Szkocką whisky single malt wytwarza się z zacieru tylko i wyłącznie ze słodu jęczmiennego w jednej destylarni na drodze destylacji alembikowej: w odróżnieniu od innych przypadków nie ma tam dodatków innych zbóż. Ponieważ destylacja alembikowa jest droższa, single malty są najdroższym rodzajem whisky.
Trzeba jednak koniecznie zaznaczyć, że to właśnie single malty oferują najbogatszy, najbardziej złożony profil smakowy. To właśnie te wersje cieszą się największym uznaniem profesjonalnych degustatorów. Whisky typu blended natomiast świetnie nadaje się do różnego rodzaju koktajli; można ją pić także z lodem czy colą.
Prawdziwa szkocka whisky
Co kryje się pod pojęciem prawdziwej szkockiej whisky: czy musi to być koniecznie single malt? Oczywiście, mamy także fanów whisky typu blended. Blended whisky to mieszanka whisky, na którą składa się kilka jej rodzajów; są to także neutralne spirytusy zbożowe, barwniki i aromaty, a także whisky zbożowa, czyli destylowana z ziaren zbóż (na przykład żyto, kukurydza).
Blended whisky świetnie nadaje się do drinków; ze względu na niższe koszty produkcji jest bardziej przystępna cenowo, dlatego nie żal smakować ją z colą. Z kolei whisky zbożowa dzięki swoim zbożowym właściwościom smakowym świetnie balansuje i łączy blendy w udaną całość.
Szkocka whisky single malt
Typowa szkocka whisky
Ciężko jest powiedzieć, jaka jest typowa szkocka whisky: trunek z każdego regionu różni się właściwościami smakowymi. Dla przykładu, jeśli preferujemy słodsze, deserowe smaki powinniśmy zwrócić się w stronę wersji ze Speyside. Na legendarnej wyspie Islay znajdziemy z kolei propozycje dymne, które polecić można zwłaszcza tym nieco bardziej zaawansowanym graczom w świecie alkoholi.
Typową szkocką whisky będziemy pić na czysto, zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o złożonych i bogatych w smaku single maltach, które będą kosztować nieco więcej. Niektóre whisky można pić z niewielkim dodatkiem wody, która zmniejszy mocny, intensywny smak alkoholu, i co za tym idzie, pozwoli nam odnaleźć więcej detali smakowych.
Powinniśmy jednak pamiętać, aby zastosować odpowiednie proporcje, jak i niegazowaną wodę w pokojowej temperaturze i o niskiej zawartości minerałów.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.