Jak dbać o panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne reklamowane są przez producentów, jako sprzęt niewymagający praktycznie żadnej obsługi. Faktycznie, raz zamontowane dobrze spełniają swoje zadanie i nie wymagają większej konserwacji. Z drugiej strony, jak każde inne urządzenie zewnętrzne po prostu się brudzą. Czyste panele to poprawna wydajność i efektywna eksploatacja.
Kiedy myć panele fotowoltaiczne?
Panele montowane są na dachu od strony południowej, pod odpowiednim kątem nachylenia i w miejscu niezacienionym. Nie oznacza to jednak, że uda się całkowicie uniknąć śniegu i liści, które spadają na nasz dach. Pierwsze mycie paneli należy zaplanować na wczesną wiosnę, tak aby usunąć z nich resztki po zimie. Kolejne czyszczenie warto przeprowadzić jesienią, aby pozbyć się liści i drobnych gałęzi. Bardzo istotna jest pora dnia. Moduły trzeba być wcześnie rano lub późno wieczorem, tak żeby uniknąć zbyt gwałtownego schłodzenia.
Jak myć panele?
Najlepiej zlecić mycie specjalistycznej formie, która zadba o to, aby nie uszkodzić pokrywających je warstw ochronnej folii. W niektórych przypadkach panele pokryte są dodatkowo szyba ze szkła, której także nie można uszkodzić czy zarysować. Jeśli jesteśmy początkującym użytkownikiem, warto zaufać specjalistom i podpatrzeć jak pracują. Następnym razem będzie nam łatwiej wykonać tę czynność samodzielnie. Bardzo istotne jest użycie odpowiednich urządzeń. Jeśli dotychczas myłeś swój dach za pomocą myjek ciśnieniowych, pamiętaj, że teraz to niemożliwe. Ciśnienie może zniszczyć szczelność połączenia wewnątrz modułu.
Czym myć panele?
Wszelkie detergenty, które przeznaczone są do mycia, musi cechować delikatność. Ostra chemia może wejść w reakcję z precyzyjnymi elementami paneli. Można przygotować samemu roztwór, będący mieszaniną płynu do mycia szyb, octu oraz wody. Panele myjemy miękką gąbką, najlepiej nylonowa. Szorstkie i chropowate narzędzia mogą uszkodzić powierzchnie paneli.
Co daje mycie paneli?
Czyste panele to prawidłowa eksploatacja i zwiększenie wydajności. Czysta powierzchnia jest w stanie przetwarzać więcej energii. Zyskujesz też pewność, że powierzchnia nie ulegnie uszkodzeniu, bo nie zalegają na niej zanieczyszczenia.
Leave a reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.